BU KONSERDE VAR MIYDIN

8.5.13

WE WILL ROCK YOU ( ISTANBUL )


We Will Rock You müzikali, İngiltere’ de aralıksız 12 yıl boyunca süren gösteriminden sonra verdiği anlamlı mesajlarla İstanbul’ a da uğradı.

Robert De Niro 1996 yılında, Venedik Film Festivali’ nde Brian May ve Roger Taylor ile yan yana gelmiş ve bu üçlünün sohbetlerinden ortaya bu proje çıkmıştır. De Niro, May ve Taylor’ a Queen müzikali yapmalarını teklif etmiş. Projenin ortaya çıkması tam 5 yıl sürmüş.

Saatler tam 21’ i gösterdiğinde şahane bir ses sistemiyle dev kırmızı perde kalktı ve yerine siyah perdeye yansıtılmış lazerlerle hikaye anlatılmaya başlandı.  Ve gitarların adeta konuştuğu bu dev müzikal başladı. 
İnternet yaşamının olduğu bir gezegende;  insan aklının sürü psikolojine kapıldığı, televizyon da insanlara dayatılan müzikleri, yaşamları ele almış bir kötü gezegen burası.  Müziklerin gitarlardan uzak bilgisayar ortamında yapıldığı, “koca popolu” dans eden kızların, adeta klonlanmış bedenlerin, sanattan uzak aklın insanlara hükmettiği bir gezegen burası. GAGA’ ların sömürdüğü bir gezegen. Bu gezegende bir kurtarıcı var olmalı. İşte o kurtarıcı QUEEN’ in muhteşem şarkıları.
We Will Rock You müzikalinden etkilenmemek mümkün değil. Hala gösterimi devam eden bu müzikale kesinlikle gitmenizi istediğim için pek fazla ayrıntı yazmıyorum. Yüreğinizin hopladığı, belki de benim gibi gözyaşlarınızın ortaya çıkacak olması gerçeğini de yaşayacaksınız. Müzikal de, çok çok büyük mesajlar var. “Birer birer sadece iyiler ölür gençken” … John Lennon, Amy Winehouse, Kurt Cobain, Michael Jackson, Jimi Hendrix, Freddie … salonda alkış kıyamet koptu ve herkes bir ağızdan “Mercury” diye seslendi. Sesimizi duydular… Bu dev müzisyenleri çok özledik!

Elektro gitarsız bir müzik olabilir mi? Müzik öldü mü? Peki ya Rock’ n Roll öldü mü? Sayi Rock’ n Roll ne demek? … Tüm bunların cevaplarını bulabileceğiniz bir eser “We Will Rock You” müzikali.
İşte ritim işte müzik ve tüm salonun eşlik ettiği “We Will Rock You” ritmi. Eller iki kere dizlere, ardından bir kere alkış pozisyonun da ve o unutulmayacak ritim “We Will Rock You”… 90’ lı yıllarda, benden üst sınıf olan bir çocuk okul bahçesinde bunu bana öğretmişti. Düşünebiliyor musunuz bu bir efsane değil de nedir?! 
Müzikalin sonuna gelindiğinde ise, o siyah perdenin ardından usta müzisyenler çıktı.  Müzikalde çalan tüm şarkılar canlı olarak bize dinletilmiş. Gerçekten de anlatılmaz yaşanır kavramı “We Will Rock You” müzikali için geçerli. 

Müzikalin sonunda ise beklenen o anahtar şarkı “Bohemian Rhapsody”

If I’m not back again this time tomorrow,
Carry on, carry on as if nothing really matters
Too late, my time has come …


Salon bu eşsiz müzikali ayakta alkışladı. 
Ve tabi ki "We Are The Champions" söylenmeden de müzikal bitmezdi.
Sonsuza kadar “WE WILL ROCK YOU” …! Sonsuza kadar “ROCK’N ROLL” …!


                               Konser Sever Olmanız Dileğiyle.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder